Z początkiem roku 2012 rozpoczęła się realizacja projektu Drogi dla Natury – kampania na rzecz zadrzewień, dofinansowywanego z NFOŚiGW.Projekt jest realizowany przez siedem organizacji z różnych regionów Polski, we współpracy z niemiecką organizacją BUND MV ze Schwerin. Ponieważ los drzew waży się w urzędach gmin, gdzie wydaje się zgody na wycinkę, działania tego projektu koncentrują się właśnie w gminach. Realizacją projektu zostaną objęte 24 gminy (tzw. Gminy wiodące) w 9 województwach. W ramach tego projektu będziemy pomagać gminom planować ochronę i kształtowanie zadrzewień, podnosić umiejętności urzędników związane z drzewami oraz edukować społeczeństwo na temat znaczenia drzew dla przyrody, krajobrazu i ludzi.
Głównym działaniem projektu będzie stworzenie lokalnego wzorcowego programu zachowania zadrzewień. Program będzie dokumentem przygotowanym przez zewnętrznych ekspertów - doradców ds. zadrzewień, w bliskiej współpracy z pracownikami urzędu gminy. Będzie on zawierał przegląd zadrzewień przydrożnych na terenie gminy, proponowane miejsca do nowych nasadzeń oraz potencjalne miejsca konfliktowe. To modelowe, kompleksowe działanie na poziomie gminy, ma na celu ochronę i odtwarzanie zadrzewień przydrożnych. Umożliwi ono też opracowywanie, testowanie i propagowanie właściwych metod gospodarowania zadrzewieniami na terenie gminy. Gminny program zadrzewieniowy będzie opracowaniem do użytku wewnętrznego gminy, ale jawnym i dostępnym dla społeczeństwa.
Ważnym uzupełnieniem programu zachowania zadrzewień będzie szkolenie odbywające się w każdej gminie wiodące na temat utrzymania i kształtowania zadrzewień, ich wartości przyrodniczych i kulturowych. Szkolenie będzie skierowane do pracowników służb drogowych oraz urzędników samorządowych odpowiedzialnych za wydawanie zezwoleń na wycinkę i za planowanie przestrzenne i infrastrukturę, fachowców zajmujących się pielęgnacją, wycinką i sadzeniem drzew, oraz społeczników i miłośników drzew. Przygotowane przez FER szkolenie będzie wkomponowane w cykl pracy nad gminnym programem zadrzewieniowym i będzie służyło zarówno podniesieniu kompetencji uczestników, jak i wspieraniu opracowywanego programu. Do przeprowadzenia szkolenia będą zaangażowani eksperci zajmujący się drzewami.Szkolenie będzie okazją, aby realizacją projektu objąć osoby z grup celowych z obszaru całego powiatu na terenie, którego znajduje się gmina wiodąca – z innych gmin i z wszystkich działających na jego terenie zarządów dróg. W ten sposób szkolenie stanie się jednym z kanałów rozpowszechniania dobrych praktyk projektu, które też będą na nim prezentowane.

Podsumowaniem pracy w gminach wiodących będzie modelowe wdrażanie rekomendacji z planu zachowania zadrzewień. W ramach projektu zostanie posadzonych przynajmniej 100 drzew na terenie każdej gminy, z czego 50 w ramach społecznej inicjatywy lokalnej. Zostanie też zlecone wykonanie ekspertyzy po to, żeby pokazać, jak ważne jest zaangażowanie ekspertów i specjalistów w ocenie rzeczywistego stanu drzew. Praktyczna realizacja działań ma za zadanie rozpocząć wykonanie prac zawartych w programie zachowania zadrzewień oraz aktywizować społeczność do ochrony i sadzenia drzew. Społeczna akcja sadzenia drzew będzie miała charakter edukacyjno-promocyjny, podczas którego mieszkańcy zostaną zapoznani z podstawowymi działaniami na rzecz zachowania zadrzewień, tym samym rezultaty projektu zostaną szerzej rozpowszechnione.

Działania koncentrujące się na gminie mają za zadanie promieniować przykładem na obszar sąsiadujących gmin oraz na obszar całego województwa. Aby osiągnąć ten cel w każdym regionie obejmującym działania projektowe zostanie zorganizowane seminarium regionalne. Celem seminarium na poziomie województwa będzie przedstawienie i wypromowanie wyników projektu, podniesienie profilu medialnego ochrony zadrzewień (zwłaszcza przydrożnych, co bywa przedmiotem publicznych debat), a także wpłynięcie na polityków i urzędników szczebla wojewódzkiego. Na seminarium zaproszeni zostaną przedstawiciele samorządów, zarządów dróg, władz szczebla wojewódzkiego, dziennikarze, a także studenci planowania przestrzennego, administracji publicznej i kierunków przyrodniczych.
|